Szlakiem Grodów Piastowskich

Kronika Grodów 11.05.2018 (Relacja Telewizyjna)

17 maja 2018

Aktualności

CCC Tour – Grody Piastowskie 2018: Czasówka dla Tratnika!

Zwycięstwem Jana Tratnika (CCC Sprandi Polkowice) zakończyła się czasówka otwierająca CCC Tour – Grody Piastowskie. Triumfator został też nowym liderem wyścigu.

Pierwszy etap popularnych Grodów stał pod znakiem rundy dookoła Polkowic. Kolarze, podczas czasówki, mieli do pokonania 16 kilometrów i 200 metrów, co pozwalało zbudować niewielkie różnice.

Zgodnie z kolarską tradycją, faworyci do wygrania czasówki startowali raczej w drugiej części etapu. Jednocześnie jednak od samego początku nie brakowało ładnej rywalizacji.

Wśród pierwszych zawodników, zdecydowanie najlepszy rezultat wykręcił Alois Kankovsky(Elkov – Author), który wykręcił rezultat 22:03. Jego radość nie trwała jednak długo. 58 sekund szybszy był bowiem Paweł Bernas (CCC Sprandi Polkowice), który od razu mógł być pewien, że na dłużej usiądzie na gorącym krześle.

Swojego drużynowego kolegę, z prowadzenia zdołali zrzucić dopiero Łukasz Owsian (CCC Sprandi Polkowice) oraz Szymon Sajnok (CCC Sprandi Polkowice). Szczególnie ten drugi wykręcił świetny rezultat – 20:32, który wydawał się być nie do pobicia. Jedynymi kolarzami, którzy mógli to zrobić, wydawali się być kolejni kolarze polkowickiej ekipy – Kamil Gradek i Jan Tratnik.

Popularny „Gradziu” bez wątpienia dał z siebie i wszystko i zdołał wyjść na prowadzenie z czasem o 9 sekund lepszym od Sajnoka. Jednocześnie jednak, również znakomity rezultat zanotował Jozsef Cerny (Elkov – Author), który wskoczył na trzecią pozycję z rezultatem 20:57.

Do ostatecznych rozstrzygnięć doszło jednak dopiero w końcówce. Wówczas kapitalny czas uzyskał Jan Barta (Elkov – Author), który uzyskał rezultat 20:18. Chwilę później, o 5 sekund lepszy czas wykręcił za to Jan Tratnik (CCC Sprandi Polkowice), który tym samym zapewnił sobie zwycięstwo etapowe i pozycję lidera wyścigu! Drugie miejsce zajął Barta, a trzecie Gradek.

CCC Tour – Grody Piastowskie 2018: tradycyjny triumf profesora Kankovsky’ego!

Zwycięstwem Aloisa Kankovsky’ego (Elkov – Author) zakończył się drugi etap CCC Tour – Grody Piastowskie. Liderem wyścigu pozostał Jan Tratnik (CCC Sprandi Polkowice).

Drugi etap dolnośląskiej etapówki prowadził z Polkowic do Głogowa i liczył 97 kilometrów. Przed rozpoczęciem rywalizacji wszyscy byli pewni, iż o zwycięstwo powalczą sprinterzy.

Od pierwszych kilometrów, peleton był niezwykle aktywny. Skuteczna akcja ucieczkowa zawiązała się jednak dopiero po około 35 kilometrach. Wówczas na czoło wysforowali się Mateusz Grabis (Voster Uniwheels) oraz Frederik Muff (Aura Energi), do których po czasie doszli Mateusz Nowaczek (Voster Uniwheels), August Poulsen (Aura Energi) oraz Venantas Lasinis (Staki). Ich przewaga, jeszcze na wjeździe na ostatnią rundę wnosiła nawet półtorej minuty, lecz w peletonie wszystko kontrolowali kolarze CCC Sprandi Polkowice.

Na ostatniej rundzie, ze względu na podjazd drugiej kategorii pod Turów, w poczynania kolarzy wdarło się sporo chaosu. Zdarzyło się nawet, że niektórzy kolarze tracili kontakt z peletonem, lecz było to chwilowe. Jednocześnie, wygrywając obie górskie premie, prowadzenie w tejże klasyfikacji przejął August Poulsen.

Nieoczekiwanie, 10 kilometrów przed kreską przewaga ucieczki wynosiła minutę i 20 sekund. Dawało to harcownikom realną nadzieję, na dojechanie do mety. Niestety dla nich, peleton okazał się bezlitosny i doszedł ich w samej końcówce.

Na finiszu najlepszy okazał się Alois Kankovsky (Elkov – Author), który pokonał Grzegorza Stępniaka (Wibatech Merx) i Eryka Latonia (Hurom). Prowadzenie w klasyfikacji generalnej utrzymał Jan Tratnik (CCC Sprandi Polkowice).

Top 3:
1. Alois Kankovsky (Elkov – Author)
2. Grzegorz Stępniak (Wibatech Merx)
3. Eryk Latoń (Hurom)

Top 3 klasyfikacji generalnej:
1. Jan Tratnik (CCC Sprandi Polkowice)
2. Jan Barta (Elkov – Author)
3. Kamil Gradek (CCC Sprandi Polkowice)